
Urea
- Karakteristike oboljenja - Više informacija
Kada urea završi u crijevima, bakterije koje se nalaze u crijevima će početi razgrađivati ureu na amonijak i ugljikov dioksid. Amonijak se tako apsorbira u krv, te potom završava u jetri. Metabolički se on ponovno pretvori u ureu, ali je eliminacijski put zatvoren.
Budući da se ureja sintetizira u jetri, jetrene bolesti uzrokuju poremećaje sinteze ureje i posljedično nagomilavanje amonijaka u tijelu. Glavni proces eliminacije odvija se putem mokraće.
Povišena vrijednost tipična je za bolesnike sa smanjenom funkcijom bubrega. Kada se bubreg ošteti, urea se vraća u krv, jer bubreg nema moć filtracije, odnosno stvaranja mokraće. Da bi došlo do smanjenja filtracije, bubreg mora biti najmanje 60% oštećen.
Također, povišena razina ureje može upućivati i na smanjen dotok krvi u bubrege što se događa kod problema sa srcem točnije srčanom insuficijencijom, povišenim krvnim tlakom ili kod dehidracije.
Do naglog porasta ureje u krvi, dolazi zbog prisustva kamenaca u bubregu ili tumora.
Kod srednjeg ili jakog krvarenja u probavnom sistemu (npr. kod čireva) također može doći do pojave povišene koncentracije ureje.
Povećana koncentracija ureje u krvi javit će se:
Ako se pretjerano hranite namirnicama koje su bogate proteinima.
Ako dođe do infekcije, povišene temperature, pretjeranog naprezanja ili upale.
Zbog smanjenje konzumacije vode i dehidracije.
Ako ste doživjeli stanje šoka ili ste pod ogromnim stresom.
Zbog loše cirkulacije.
Zbog abnormalnosti u radu štitnjače. (hipotireoza ili hipertireoza)
Zbog manjka hormona rasta koji sprječava sintezu ureje.Povezane bolesti: Bolesti bubrega, Bolesti jetre, Pretrage mokraće